ستاپ - برندیگ چیست - برند چیست

مقاله آموزشی

برند چیست؟ برندینگ چگونه انجام می‌شود؟

برند و برندسازی طی سال‌های اخیر بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار گرفته است. برگزاری گسترده و مکرر انواع سمینارها و دوره های آموزش برندینگ و استقبال مدیران، کارشناسان و متخصصان از این برنامه‌ها تأیید‌کننده‌ی این ادعا است

کوکاکولا چیزی بیشتر از صرفا یک نوشابه است. استارباکس چیزی بیشتر از یک برند قهوه ست. رِی بَن هم صرفا یک برند عینک آفتابی نیست.سر و کار داشتن با این برندها منجر به یک سری تجربیات خاص می شوند و ما این برندها را با هدف داشتن آن تجربه ها خریداری می کنیم. از همه بالاتر اینکه، شرکت هایی که این برندها را تولید و بازاریابی می کنند، دقیقا می دانند که ما با خرید این محصولات چه چیزهایی را باید تجربه و حس کنیم. به همین دلیل است که برندهای خود را با قدرت زیادی پرورش می دهند.
شرکت هایی که برندهای قدرتمندی را خلق می کنند، تمام این هماهنگی ها و پیوستگی را در همه جا رعایت می کنند، از کپشن پست اینستاگرام گرفته تا پالت رنگ جدیدترین بیلبوردهای تبلیغاتیشان تا موادی استفاده شده در بسته بندی طوری که مطمئن شوند برند آنها در همه جا ریشه می کند. آنها به خوبی می دانند که نامگذاری ها چیزی فراتر از صرفا نام یک لیبل بودن هستند و اینها هستند که خریداران را به خود جذب می کنند تا از بین آن همه گزینه دیگر، برند آنها را انتخاب کنند.

برند چیست؟

برند در واقع یک ویژگی یا مجموعه ای از ویژگی هایی است که شرکت ها را از یکدیگر متمایز می کند. معمولا یک برند متشکل از یک اسم، تگ لاین یا شعار، لوگو یا نماد، طراحی، صدای برند، و مسائلی از این قبیل است. برند همچنین به تجربه ای کلی بر می گردد که یک خریدار در ارتباط با یک کسب و کار به دست می آورد، ارتباطی به عنوان یک خریدار، مصرف کننده، فالوئر شبکه های اجتماعی، یا صرفا یک رهگذر.

برندینگ چیست؟

برندینگ یعنی فرآیند جستجو، توسعه و پیاده سازی یک ویژگی یا مجموعه ای از ویژگی ها در سازمان تا خریداران بتوانند در ذهن خود پیوندی بین برند شما و محصولات یا خدمات شما ایجاد کنند.
به طور نمونه، برند کوکاکولا یکی از بارزترین لوگوها و ترکیب رنگی را در تمام جهان دارد. نوشتار کلاسیک قرمز و سفید رنگ، هنر طراحی جذاب و فونت منحصر به فرد این برند به مدت یک قرن در ذهن ها حک شده است.
محبوبیت این برند در تمام این سالها نشان دهنده قدرت برند متداوم و موفق است که باعث شده مصرف کنندگان عاشق آن باشند.
با توجه به این نمونه متوجه خواهید شد که برندینگ در واقع یک فرآیند تکرار شونده است و شما باید با قلب خریدار و کسب و کارتان ارتباط نزدیک داشته باشید. دلایل زیادی برای این مسئله وجود دارد که در ادامه به آنها می پردازیم.
جای بحث نیست که برند شما یکی از مهمترین سرمایه ها و دارایی های شرکت شماست. این برند است که به سازمان شما هویت می دهد، کسب و کار شما را به یادماندنی می کند، مصرف کنندگان را به خرید از شما ترغیب می کند، از بازاریابی و تبلیغات شما حمایت می کند، و به کارکنان شما حس غرور و افتخار می دهد.
زمانی که یک مصرف کننده برای خرید اقدام می کند، برندینگ می تواند همان فاکتور تعیین کننده ای باشد که باعث می شود خریدار برند شما را بخرد. در واقع، یکی از تحقیقات Cagemini نشان می دهد که کاربری که نسبت به یک برند حس تعلق خاطر داشته باشد، دو برابر بیشتر از آن برند خرید می کند تا برندهای دیگر.
برندینگ به کسب و کار شما هویتی فراتر از محصول یا خدمت اراده شده می دهد. برندیگ به مصرف کننده چیزی می دهد که به آن حس خاصی داشته باشد و با آن ارتباط برقرار کند.
برندینگ، کسب و کار شما را به یاد ماندنی می کند، چهره شرکت شما برای مصرف کنندگان خواهد بود و به مصرف کنندگان کمک می کند تا کسب و کار شما را در هر رسانه ای از سایر برندها تشخیص دهد.
برندینگ از اقدامات شما برای بازاریابی و تبلیغات حمایت می کند، طوری که پروموشن شما با تاثیرگذاری و تمایز بیشتر اجرایی شود.
برندینگ باعث ایجاد حس غرور و افتخار در کارکنان شما می شود. زمانی که شما یک برند به شرکت خود می دهید در واقع نه تنها به کسب و کار خود هویت می دهید، بلکه همچنین دارید محل کاری شناخته شده و سطح بالا به وجود می آورید. برندیگ قوی، کارکنان قوی را جذب خود می کند.

اصطلاحات مربوط به برندیگ

در ادمه اصطلاحات اصلی و مهم مربوط به برند را معرفی می کنیم که باید بدانید. این اصطلاحات اهمیت و ارزش برندینگ کسب و کار شما را با جزئیات توضیح می دهند.

آگاهی از برند

آگاهی از برند یعنی عموم مردم و مخاطب هدف شما تا چه حد با برند شما آشنایی دارند. اگر میزان آگاهی از برند بالا باشد، ممکن است به برند شما عنوان هایی همچون “ترند”، “مُد روز”، “محبوب” و امثال آن نسبت داده شود. اهمیت آگاهی از برند در این است که اگر مصرف کننده از برن شما آگاهی نداشته باشد و آن را نشناسد، مسلما از شما خرید نخواهد کرد.
برندینگ قوی، کسب و کار شما را شناخته شده و مشهور می کند!

گسترش برند

این اصطلاح به زمانی اشاره می کند که شرکت ها برند خود را برای افزودن محصولات جدید در صنایع و بازارهای جدید گسترش می دهند. کافی است نگاهی به برند هنودا بیندازید که از یک ماشین چمن زنی شروع کرد یا برند مارتا استوارت که با محصولات خواب وارد بازار شد. گسترش برند به شرکت ها (یا افراد) این امکان را می دهد تا آگاهی از برند خود را افزایش دهند و از طریق خطوط تولید محصولات مختلف جریان های درآمدی بیشتری داشته باشند.
برندیگ قوی پول بیشتری به سمت شما سرازیر می کند!

هویت برند

هویت برند همان شخصیت کسب و کار شما و قولی است که شما به خریداران خود می دهید. هویت برند همان چیزی است که شما می خواهید خریدار یا مصرف کننده بعد از سرو کار داشتن با برند شما با خودش ببرد. هویت برند شما معمولا متشکل از ارزش های شما، نحوه ارائه محصول یا خدمت شما و ارتباط گیری آنها با خریدار، و چیزی است که می خواهید مردم در مورد برند شما حس کنند.
برندینگ قوی به کسب و کار شما چیزی بیشتر از صرفا یک اسم را می دهد!

مدیریت برند

مدیریت برند یعنی فرآیند خلق و حفظ برند شما. این فرآیند شامل مدیریت کردن مولفه های ملموس برند شما (سبک، بسته و بندی، پالت رنگی، و مولفه های غیر ملموس (اینکه مخاطب هدف و خریدار چه برداشت و حسی از برند شما دارد) است. برند شما یک دارایی زنده و جاندار است و باید با در نظر گرفتن همین ویژگی ها آن را اداره کنید.
برندینگ قوی به فرآیندی مستمر و منظم نیاز دارد.

تمایز برند

تمایز برند یعنی یک مصرف کننده (یا مخاطب هدف) چقدر خوب می تواند برند شما را بدون دیدن نام برند شما شناسایی کند و از بقیه تشخیص دهد، چه از طریق لوگو، شعار، شعر یا ملودی تبلیغاتی، بسته بندی، یا تبلیغات. این مفهوم ارتباط نزدیکی با “یادآوری برند” دارد، یعنی توانایی فکر کردن به یک برند بدون هیچگونه محرک دیداری یا شنیداری.
برندینگ قوی کسب و کار شما را شماره یکِ ذهن خریدار می کند!

اعتماد به برند

اعتماد به برند یعنی خریداران و مصرف کنندگان تا چه حد به برند شما اعتقاد دارند. آیا شما به قول هایی که در زمان بازاریابی می دهید عمل می کنید؟ آیا فروشنده های شما و خدمات مشتری در اولویت بالایی قرار دارند؟ این چیزها می توانند اعتماد را در مصرف کنندگان شما به وجود بیاورند. این مسئله اهمیت بالایی دارد مخصوصا در جهانی که 25 درصد مردم به کسب و کارهای بزرگ اعتماد می کنند.
برندینگ قوی در خریداران شما اعتماد به وجود می آورد!

ارزشمندی برند

ارزشمندی برند همان ارزشمندی تجاری از برند شماست که از برداشت، تشخیص و اعتماد مصرف کننده سرچشمه می گیرد. یک برند قدرتمند می توانند ارزشی غیر قابل محاسبه برای سرمایه گذاران، سهام داران و خریداران بالقوه به وجود بیاورد. برندینگ قوی ارزش برند شما را افزایش می دهد.

جهت کسب دانش بیشتر پیرامون مفاهیم برندینگ و توسعه برند تجاری خود، می‌توانید به مقالات «چگونه یک برند را خلق کنیم؟» و «آنچه برندها باید بدانند» مراجعه کنید.

کنفرانس ملی مشتری مداری و تحول کسب و کار

فهرست مطالب

  این مجموعه فعالیت خود را از سال 1380 با هدف ارائه خدمات مدیریتی به همراه آموزش و استاندارد سازی صنایع کشور مطابق با مطالعات و پیشرفتهای روز دنیا آغاز نمود.این گروه در راستای پاسخ به نیازسازمانها و کسب و کار متنوع بازار احتمام به راه اندازی دپارتمانهای متنوع نمود.

  آدرس

  مشهد، بلوار معلم ، بین معلم 61 و 63 ، پلاک 151

  تلفن

  05131995

  EMAIL

  info@setupholding.com

  [button button_text=”مشاوره” button_style=”style-1″ font=”heading-font” button_size=”hero” button_link=”#” link_open=”” button_icon=”icon-right-thin” href_title=”مشاوره”]